FreshForLess_LOGO_HOR.png
Produce Available This Week
Frutas y verduras esta semana

Most of our produce comes from sustainable farms across Texas, and much of it is grown right on Farmshare Austin's Certified Organic farm in Cedar Creek! If you would like more information about the fruits and vegetables, please feel free to contact foodaccess@farmshareaustin.org with any questions.

¡Nuestros productos provienen de fincas sostenibles por todo Texas, y la mayor parte se cultiva directamente en la finca orgánica certificada de Farmshare Austin en Cedar Creek! Si desea obtener más información sobre las frutas y verduras, no dude en mandar un mensaje a foodaccess@farmshareaustin.org con cualquier pregunta.

Updated August 27, 2021  Actualizado el 27 de agosto

apples, gala | manzanas gala*                                     $3.25/2 lb

apples, honeycrisp | manzanas honeycrisp*               $3.25/2 lb

avocados | aguacates                                   $1.25 each,cada uno

bell peppers, green | pimientos verdes                          $1.50/lb

cabbage, green | col verde                                           $2.00/2 lb

cabbage, red | col roja                                                $2.00/2 lb

carrots, orange | zanahoria naranja**                         $1.50/lb

Corn, sweet | maíz / elote, dulce             $0.50/each, cada uno

onions | cebolla                                                               $1.00/LB


oranges | naranjas                                                      3 for $1.00

okra**                                                                                $3.50/lb

pears, asian | peras asiáticas*                                     $3.25/2 lb

peppers, buena mulata | chiles buena mulata
**             $2.00/lb

peppers, hot paper lantern | chiles linterna de papel caliente​**      $2.00/lb

peppers, jalapeño**                                                         $0.50/lb

peppers, serrano**                                                           $2.00/lb

peppers, shishito | chiles shishito**                              $2.00/lb

peppers, sweet | chiles dulces*
*                                     $1.25/lb

potatoes, purple | papas moradas**                                $1.00/lb

potatoes, red | papas rojas**                                          $1.00/lb

potatoes, yellow | papas amarillas**                            $1.00/lb


sweet potatoes | camotes*                                     $3.00/2 lb

squash | calabaza*                                                  $2.00/2 lb

      
Tomatoes | TOMATES*                                                $3.00/2 lb

zucchini | calabacín*                                                    $2.00/2 Lb




 

(*Sourced from an organic producer l De granjas orgánicas)

(*Texas Grown l Cultivado en Texas)

Unexpected changes in weekly availability may occur. 

Cambios inesperados son posibles.

Organic* Shelf-stable Goods | Productos no perecederos organicos*
Eggs | huevos*                                        $3.75/dozen, docena

almond butter | mantequilla de almendras        $5.00/16 oz

apple cider vinegar | vinagre de manzana*         $2.25/16 oz

Balsamic vinegar | vinagre balsámico*              $3.50/16.9oz


canola oil | aceite de canola                              $2.00/16 oz

Coconut oil | aceite de coco*                               $3.25/14 oz

olive oil | aceite de oliva                                     $4.50/17 oz

black beans | frijoles negras*                          $1.00/15.5 oz

garbanzo beans | frijoles garbanzos*             $1.00/15.5 oz

pinto beans | frijoles pintos*                           $0.75/15.5 oz

rice, brown | arroz integral*                              $2.25/32 oz

rice, white | arroz blanco*                                  $2.25/32 oz

marinara sauce | salsa marinara*                       $2.00/25 oz

pasta, fusilli*                                                         $1.00/16 oz

pasta, spaghetti*                                                   $1.00/16 oz

pasta, penne, gluten free | sin gluten*               $2.00/12 oz

honey | miel, 8 oz                                                             $4.25

honey | miel, 12 oz                                                            $5.75

Oat milk | leche de avena                                       $2.00/32oz

(*Organic l organico)